Kamera Güvenlik Sistemleri

Bunları Biliyor Muydunuz?


  • TVL Ne Demek: Kamera çözünürlüğü TVL olarak anılır. Yatay Televizyon satır sayısı anlamına gelir. Her bir TV satırı siyahtan beyaza geçişi temsil eder. TV satır sayısı / tarama sayısı arttıkça çözünürlük doğru orantılı olarak artar, yüksek çözünürlüklü kamera fiyatı doğal olarak daha pahalıdır.
  • 350 ve 380 TVL güvenlik kameraları ilk üretilen modellerde sık kullanılmıştı. Günümüzde en ucuz güvenlik kameraları sınıfındadır.
  • 480 TVL güvenlik kameraları standart grup ile yüksek çözünürlüklü grup arasında uygun fiyat / yüksek çözünürlük hedefini yakalamaya çalışan bir ara sınıftır. Yüksek çözünürlüklü sivil uygulamalar için tercih edilir.
  • 520 TVL ve üzeri satır taramasına sahip güvenlik kameraları en pahalı kameralardır. Yüz tanıma, plaka okuma vb. çok hassas uygulamlar için tercih edilir.

Kamera Güvenlik Sistemleri;


Kamera güvenlik sistemleri, gelişen teknolojiyle birlikte çok kaliteli görüntüler elde etmekte böylece iç ve dış ortamların güvenliğini sağlamakta çok önemli bir rol oynamaktadır. Kamera güvenlik sistemleri yalnızca güvenlik için değil müşteri trafiğini ve personellerin çalışmasını denetlemek için de kullanılabilir. Bu sistemlerin internet üzerinden takip edilebilme özelliği sayesinde sistemin etkinliğini bir kat daha artmaktadır.

Kamera güvenlik sistemlerinin bir başka özelliği de, daha az güvenlik personeliyle daha etkin bir korunma sağlamasıdır. CCTV olarak da adlandırılan bu sistemler IP ve Analog Sistemler olmak üzere iki ana başlık altında toplanır.

IP Sistemler
IP Kameralar Analog CCTV kameralardan farklı olarak her türlü network ortamına adapte edilebilen, herhangi bir donanıma gerek duymadan elde ettiği görüntüleri ağınızda belirlenen noktaya dijital olarak ulaştırabilen sistemlerdir. Bu işleyişi sağlarken kamera lensten aldığı görüntüyü dijital olarak dönüştürerek işlemcisine ve oradan da işletim sistemi sayesinde uzak erişim noktalarına Internet Protokolünü kullanarak bir çok formatta (MPEG4,H264,v.b.) görüntü ve ses olarak anında transfer etmektedir.Analog Kamera Sistemleri


Analog kameralar tarafından çekilen görüntünün, koaksiyel kablolar üzerinden DVR (Digital Video Recorder)’a kayıt edilmesi ve izlenmesi esasına dayanan sistemlere Analog Kamera Sistemleri denilmektedir. Her ne kadar sistemler Analog olarak anılsa da kayıtlarda dijital olarak yapılmakta ve izlenmektedir. Son yıllarda ki hızlı teknolojik gelişmeler ile Analog Sistemler artık doruk noktasına ulaşmış durumdadır. Bundan yaklaşık 12-13 yıl öncesinde Siyah&Beyaz;, 380 TVL kameralar ve kasete kayıt yapan sistemler mevcutken, bugün gelinen nokta da renkli, 600TVL kameralar ile Real Time (Gerçek Zamanlı) kayıt ve izleme yapabilen çok daha gelişmiş sistemler kullanılmaktadır. Teknolojik açıdan bu kadar çok gelişmesine ters orantılı olarak fiyatları ise her çıkan model ile birlikte biraz daha düşmüştür.